‘Keçileri Kaçırdık’ filmi ne söylüyor?

 

İnsanlık tarihimizde  ilk evcilleştirilen  hayvanlardan  olan keçi, 1956 yılından itibaren ormanlara giremiyor, 2012 yılında onca zaman kaybından ve keçi nüfusunun azalmasından sonra bu yanlıştan dönülüyor. Bu belgeselle haksızlığa uğrayan, ‘günah keçisi’ ilan edilen keçiye itibarı iade ediliyor,  zararlı bir hayvan olduğu algısını yıkılıyor. Bilimsel verilerle gerçekler ortaya konuyor.

Keçileri Kaçırdık

filmin tamamı


Dünyada  sağlıklı ve kaliteli  beslenme bilincinin artmasıyla doğru orantılı olarak keçi ürünlerine  talep arttı. Doğadaki en kaliteli otlarla beslenen, sadece temiz su içen keçinin ürünleri, sağlığına özen gösteren kitleler tarafından, aranan, yüksek fiyatına rağmen tercih edilen ürünlerin başında geldi. Geleneksel keçi yetiştiriciliği, hayvansal üretimin önemli bir parçası oldu. Keçi peyniri, keçi sütü, oğlak eti ne oldu da bu kadar kısa zamanda  trend  oldu?

TanıtımlarOnları en iyi tanıyanlar yani çobanlar aracılığıyla ne kadar zeki, hassas, özgürlüğüne düşkün ve titiz hayvanlar olduklarını gözler önüne seriyor.

 

Keçi etinin, sütünün doğru politikalar ve pazarlama yöntemleriyle  nasıl ‘ihraç’ ürün konumuna gelebileceğini tartışmaya açıyor. İzmir’in dünya mirası yarımadası Karaburun’un kıl keçilerini ya da yerel dilde ‘kara keçi’lerini havadan ve karadan görüntülüyor, muhteşem manzaralar eşliğinde ekrana taşıyor.

Fotoğraf Galeri


Film Ekibi


Araştırma – Yapım:
Yönetmen:
Kamera – Kurgu:
Senaryo:
Danışman:
Tanıtım Sesi:
Nilgün Yanık Emiroğlu
Ramazan Emiroğlu
Ramazan Emiroğlu
Nilgün Yanık Emiroğlu
Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı Prof. Dr. Zuhal Okuyan
Suha Çalkıvik

Format


Filmin Türü:
Filmin Süresi:
Format:   
Hedef Kitle:
Belgesel
34'35"
1920 X 1080p 25 Fps
12 / 70 yaş