İSPANYA / Toledo

Toledo La Mancha eyaletinin başkenti. En güzel İspanyolca burada konuşulur. Toledo, İspanya katolikliğinin ruhani merkezi. İyi korunmuş bir ortaçağ şehri. Dinlerin ve dillerin kardeş şehridir. 700’lerde yahudi, müslüman ve katolik birlikte yaşamış. Toledo müslüman ama ondan önce yahudi. Alfonzo 1806’da alıyor.Kendini 3 dinin kralı ilan ediyor. Kendi katolik ama müslüman ve yahudileri korumuş.
Toledo’nun nüfusu 200 bin. Büyük bir kitaplığı var. Çevirmenlik okulu açılmış. Arapçadan latinceden çeviriler yapılmış o dönemde. Müslüman halk zamanla katolikliğe dönmüş. Son olarak müslüman Granada da düşünce Kraliçe İsabel döneminde, İspanya’nın temelleri atılmış.
Toledo, çelik madeni yönünden zengin. Kılıç üretimi yapılmış. 1521’de Madrid başkent ilan edilmiş.Madrid, sömürenlerin kanlarıyla yapılmış. Para oraya gelmiş. Nüfus, Toledo’dan Madrid’e kaymış. Toledo yok olmasın diye üretim merkezine dönüştürülmüş. İtfaiye ekipmanları, Hollywood kılıçları burada üretilir.

Toledo bademiyle ünlü. Masapan ünlü badem ezmesinin adı. Zeytinden önce badem vardı. Nüfusu tutucu ve milliyetçi. Katalan diyemezsin burada.  El Greko, Toledo’lu ünlü  ressam, esasen Giritli . Dini  simgeleri, alttan yukarıdan uzatarak çizer. Kişiler olduğundan daha uzun, heybetli ve ulu görünsün diye. Kübizme temel oluşturmuştur.